Cookie Settings

Gladyatörler Kenti'nin Tiyatrosu Gün Işığına Çıkıyor

TurkishArchaeology, Turkey108 Read

Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve cumhuriyet dönemlerinde de önemini sürdüren Stratonikeia Antik Kenti’nde, 3000 yıl öncesine ait birçok eser kazı çalışmalarında bulundu. Kazı çalışmalarının devam ettiği kentte, 2200 yıllık antik tiyatro, hazırlanan proje kapsamında yürütülen restorasyon çalışmasıyla eski ihtişamına kavuşturulacak.

UNESCO Geçici Kültür Mirası Listesi’ndeki antik kent Stratonikeia’da kazı çalışmalarına başkanlık yapan Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, Karia bölgesinin en önemli kentlerinden Stratonikeia’nın, Anadolu’nun yerli halkı Karialılar ve Leleglere ait bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Antik kentte bir taraftan kazı, diğer yandan da önemli yapıların ayağa kaldırıldığı restorasyon çalışması yürüttüklerini belirten Söğüt, Stratonikeia’nın yaşayan bir arkeoloji kenti olduğunu dile getirdi. Söğüt, çalışmaların restoratör, konservatör ve konularının uzmanları gözetiminde yürütüldüğünü kaydetti.

Stratonikeia Antik Kenti’nin tarihin çeşitli dönemlerinde yaşanan depremlerden ağır hasar gördüğünü anlatan Söğüt, “Bu deprem izlerinin en belirgin yeri ise antik tiyatro. Muğla Kültür Turizm Müdürlüğü’nün bünyesinde, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle tiyatroyu eski ihtişamına kavuşturacağız.” dedi.

Tiyatroda 2400 yıl öncesine ait kalıntıların da bulunduğuna dikkat çeken Söğüt, şunları dile getirdi:  “2200 yıl öncesine ait buradaki tiyatronun varlığını biz biliyoruz. Özellikle 2000 yıl öncesinde tiyatro üç katlı sahne binasıyla birlikte anıtsal bir yapı olarak en gösterişli yapılardan biri haline geliyor.

Arkasında bir de tapınak terasının inşa edildiğini biliyoruz. Bu alanda tiyatroyla ilgili çalışmaları tamamlayacağız. Aşamalar halinde restorasyonu gerçekleştireceğiz.”

Çalışmalar kapsamında tiyatrodaki blokların sağlamlarını kontrol edeceklerini aktaran Söğüt, daha sonra var olan blokların kendi yerlerine konulacağını, eksik kalan kısımların tamamlanacağını vurguladı.  Söğüt, proje maliyetinin 3 milyon 50 bin lira olduğunu, bunan 2 milyon lirasının GEKA’dan 1 milyon 50 bin lirasınınsa Kültür Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü’nden karşılandığını ifade etti.

Source: http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/gladyatorler-kentinin-tiyatrosu-gun-isigina-cikiyor-41185307

Latest Other News

 • Archaeologists reveal findings of Prittlewell Anglo-Saxon burial
  Read more
 • Cooked starchy rhizomes in Africa 170 thousand years ago
  Read more
 • Middle East fossils push back origin of key plant groups millions of years
  Read more
 • Megadroughts Likely Triggered Fall of Neo-Assyrian Empire
  Read more
 • The Poor Man of Nippur - World's first film in Babylonian
  Read more

Languages

Categories

Follow